top of page
  • Zdjęcie autoraAgnieszka Frankowska Iwaniuk

Z czego blat do kuchni?

Myślę, że niezależnie - czy jesteś kuchennym entuzjastą czy osobą, która posiłki robi z półproduktów -przy urządzaniu mieszkania projekt kuchni wymaga podjęcia szeregu decyzji, które mogą przyprawić o prawdziwy ból głowy.

W tym miejscu chcę poruszyć jeden z kilku elementów kuchennej układanki. Zależy mi, abyś po przeczytaniu tego wpisu podjął/podjęła decyzję najkorzystniejszą właśnie dla Ciebie, biorąc pod uwagę Twoje potrzeby i przyzwyczajenia.

Zatem do konkretów!


Materiały, z których możemy wykonać BLAT KUCHENNY jest naprawdę sporo.

Cześć z nich kojarzy się od razu z określonym stylem, w którym chcemy urządzić wnętrze, część jest z góry przypisana do np. sposobu i intensywności użytkowania. Znaczne różnice będą występować w kosztach danego materiału i kosztach jego obróbki (cięcia, montażu). Materiały, które opisuję poniżej uszeregowałam zgodnie z ich rosnącą ceną.


 

Tradycyjny i najpowszechniejszy w użyciu jest WIÓROWY BLAT LAMINOWANY. Z pewnością każdy widział lub wręcz miał go u siebie w kuchni. Jeśli cena blatu w Twojej kuchni ma znaczenie, to jest to rozwiązanie ekonomiczne. Blat dość odporny na plamy, uderzenia i zarysowania, niewymagający wiele uwagi od użytkownika. Spośród tego rodzaju blatów polecam wybierać te, które mają wyczuwalną strukturę pod palcami - to chroni przed drobnymi zarysowaniami. Pamiętaj, że blat wtedy wygląda bardziej naturalnie, tuszuje też niewielkie zabrudzenia, imitując strukturę drewna czy kamienia.

Wady- gorące naczynia można stawiać tylko na podkładce. Miejsce, gdzie blat jest przecinany, jest najbardziej narażone na wsiąkanie wody, wymaga ono szczególnej ochrony i uwagi. Stosuje się na krawędziach listwy i silikony, które ze zrozumiałych względów są mniej estetyczne i trudniejsze w utrzymaniu czystości. Nie można przy tego rodzaju blacie zastosować zlewu podwieszanego ( tu wyjątek, który sama polecam klientom: https://sinkmf.manufakturalomza.pl/en/home-page/)blat )

W standardzie blat laminowany ma określoną grubość -38 mm i nie może być cieńszy, chyba że zastosujemy nowatorski na rynku blat ULTRAFIT o grubości jedynie 13 mm, który ma też podwyższoną odporność na wnikanie wody https://www.pfleiderer.pl/pl/produkty/MEBLARSTWO-I-WYKONCZENIE-WNETRZ/szczegoly/ULTRAFIT-BLAT-ROBOCZY-P5. Co zrozumiałe, przy blacie ULTRAFIT należy liczyć się z nieco wyższą ceną niż przy tradycyjnych o grub. 38 mm.Blat z PŁYTY KOMPAKTOWEJ, to już wyraźna różnica w funkcjonalności, a 4 jego wielkie zalety to:

  1. cienki- 10-12 mm

  2. twardy, odporny na zarysowania

  3. nie chłonie wody

  4. odporny na temperaturę

Co jeszcze ? Można do niego podwiesić zlew oraz nafrezować go tak, aby zlicować jego powierzchnię z powierzchnią płyty kuchennej ( jeśli zależy Ci na takim rozwiązaniu sprawdź czy sama płyta ma możliwość takiego montażu). To wszystko sprawia, że blat kompaktowy jest łatwy, a przez to wygodny w codziennym utrzymaniu czystości. Korzyścią jest też łatwość jego obróbki. Wystarczy stolarz i powszechnie stosowane narzędzia stolarskie, aby dociąć i zamontować taki produkt.

Kompaktów nie polecam w jednolitym kolorze i całkowicie gładkiej powierzchni (np.: czerń / biel), gdyż tu mogą się pojawić drobne rysy, których widoczności można uniknąć wybierając modele jednorodne w barwie, ale ze strukturą na powierzchni.BLAT DREWNIANY- piszę o nim choć z czystym sumieniem zaproponowałabym go tylko osobie, która naprawdę wie na co się decyduje. Wygląda pięknie, jest ciepły w dotyku, to kawałek natury pod naszym dachem. Blat taki, będzie fantastycznie prezentował się w rustykalnej kuchni wiejskiego domu czy wnętrzu w stylu skandynawskim. Powinien być zabezpieczony specjalnym olejem przeznaczonym do kontaktu z żywnością, olejowanie należy systematycznie powtarzać. To właśnie olej chroni przed wnikaniem wody i plamami, które gdy zostaną na dłużej pozostawią na blacie przebarwienia.


Blat polecany dla koneserów, tych którzy są w stanie o niego zadbać i zostawiają po sobie porządek. Z czasem będzie się zmieniał, nabierze wyjątkowego charakteru, bo "przesiąknie" stylem życia mieszkańców (mam nadzieję, że wiesz o czym mówię :)

To powierzchnia, który nie sprawdzi się przy licznej rodzinie, intensywnym użytkowaniu kuchni, dzieciach. Jego plusem jest możliwość miejscowej "naprawy" (można go wyszlifować gdy pojawi się pojedyncza plama, uszkodzenie mechaniczne).Blat wykonany ze SPIEKU KWARCOWEGO, to z kolei bardzo twardy, trwały, nienasiąkliwy, odporny na zarysowania i temperaturę, podobny do naturalnego kamienia, a przy tym cienki (10mm). Może imitować naturalną żyłę marmuru, przebiegającą wzdłuż całego blatu lub mieć bardziej industrialny charakter. Pięknie wygląda w minimalistycznych wnętrzach. Spiek to nowoczesny materiał gwarantujący efekt WOW! Jego ogromną zaletą jest fakt, że ten sam produkt, ale w różnych grubościach możesz zastosować na:

  • ścianę

  • podłogę

  • blat kuchenny

  • front szafki

Nie ma drugiego takiego!

Decydując się na spiek warto pamiętać, że najwrażliwsze w spieku są krawędzie, dlatego przy obróbce stosuje się ich fazowanie. Jeśli będziesz intensywnie korzystał/ korzystała z kuchni polecam spieki o rdzeniu w tym samy kolorze, co powierzchnia, gdyż w razie drobnych uszkodzeń na krawędziach będą one praktycznie niewidoczne. Sprzedażą i montażem tego produktu zajmują się wykwalifikowane ekipy. Spiek występuje w dużych formatach, co pozwala zmniejszyć ilość łączeń. Z tego też względu wcześniej należy przewidzieć możliwość wniesienia większego formatu płyt do mieszkania czy domu.KAMIEŃ NATURALNY czyli na blat najczęściej wykorzystywany granit, kwarcyt, bazalt, marmur. Naturalnie piękny materiał! Wybierając go do kuchni najlepiej pojechać bezpośrednio do zakładu kamieniarskiego, aby wybrać konkretną płytę lub konkretny rozkrój uwydatniający indywidualny i niepowtarzalny charakter materiału ( nie ma drugiej identycznej płyty). Planując takie rozwiązanie w kuchni należy wziąć pod uwagę ciężar blatu, który na ogół ma grubość 2 / 3 cm co daje 50-80 kg na m2.


Kamień na blacie w kuchni to synonim solidności, długowieczności, statusu. Dedykowany zwłaszcza do kuchni w stylu klasycznym, ale również do przestrzeni glamour, minimalistycznych czy po prostu nowoczesnych. Jest dla osób, które robią kuchnię na długo i lubią cieszyć się ponadczasowym pięknem.

Oczywiście przy tego rodzaju materiale zlew podwieszany, płyta indukcyjna wpuszczona i zlicowana z powierzchnią blatu- nie stanowią problemu. Indywidualny charakter blatu można nadać poprzez nafrezowanie krawędzi (wybór dla kuchni klasycznych) lub też doklejenie 4-5 cm szerokości elementu od czoła, pogrubiając go i tym samym nadając mu nowoczesnego wyrazu.

Jeśli zachwyca Cię piękno naturalnego marmuru, to pamiętaj tylko, że jest to kamień najbardziej nasiąkliwy. Plamy z wina, kawy czy buraczanego soku mogą zostawić trwałe ślady. Ważne jest zabezpieczenie blatu odpowiednimi środkami. W tym przypadku czynności konserwacyjne należy regularnie powtarzać.


Przy wszystkich wymienionych zaletach i możliwościach blatów z naturalnego kamienia nie może zabraknąć informacji o cenie, która dorównuje jakości :) Produkt wyceniany indywidualnie po przedstawieniu projektu kuchni. Wtedy można przemyśleć maksymalne wykorzystanie całego slabu, aby zoptymalizować koszty.


 

Powyżej zamieściłam propozycje materiałów na blat do kuchni, które sama wykorzystuję w projektach i je polecam. Scharakteryzowałam ich cechy, pokazałam walory oraz ich ograniczenia. Wybór zawsze należy do Ciebie :)

コメント


bottom of page