top of page
  • frankowskaiwaniuk

Mieszkanie w apartamentowcu - luksus, nowoczesność i …Czy wiesz, czym różni się mieszkanie w apartamentowcu od tego w przeciętnym budynku wielorodzinnym popularnie nazywanym „blokiem”?

Jest kilka cech, które wyraźnie o tym informują. Niewątpliwie apartament wszystkim nam kojarzy się wprost z luksusem i prestiżem, a co za tym idzie, wyższą ceną za m2. Zdarza się, iż deweloperzy czy sprzedawcy nieruchomości nadużywają słowa „apartament”, aby lepiej uargumentować cenę czy na wstępie pokazać ofertę jako wyjątkową.

Poniżej wskażę na kilka elementów, które świadczą o tym, że dana inwestycja rzeczywiście jest apartamentem. Dodatkowo w tym artykule podpowiem Ci, na co zwrócić uwagę, gdy podejmiesz decyzję na tak i zainwestujesz właśnie w taki zakup.
 

Po pierwsze - lokalizacja!


Są to z pewnością najbardziej atrakcyjne miejskie przestrzenie ze względu na komunikację i pobliskie tereny zielone. Apartamentowce są budowane w prestiżowych lokalizacjach, często w centrum miasta lub w okolicach z dobrym dostępem do usług i infrastruktury. Najczęściej oferują spokój i miejskie wygody czyli takie 2 w 1.


 

Po drugie - nowoczesny projekt budynku i podwyższony standard wykończenia przestrzeni wspólnych!


Apartamentowce najczęściej oferują znacząco większe przeszklenia w stosunku do powierzchni ścian - to sprawdza się zwłaszcza gdy mamy do czynienia z wyjątkowymi widokami roztaczającymi się okien. Dodatkowo do wykończenia używane są naturalne materiały jak kamień, cegła, drewno. Wymiaru luksusu dopełniają udogodnienia nie wymagane prawem budowlanym - np. winda dostępna w 2-piętrowym budynku, czy skrajnie- indywidualna winda prowadząca do jednego apartamentu. Charakterystyczne są także dodatkowe przestrzenie rekreacyjne dostępne tylko dla mieszkańców - to może być: basen, siłownia, sala kinowa czy sala zabaw dla dzieci.

W takim budynku czasem przewidziana jest całodobowa obsługa portierska, aby zapewnić większy komfort mieszkańcom. Przestronne i reprezentacyjne lobby często od wejścia informuje wchodzących, iż jesteśmy w miejscu, które swoim mieszkańcom oferuje prestiż i komfort codziennego funkcjonowania.

Mieszkania mają tu już wysokość przynajmniej 3 metrów, a wśród apartamentów znajdują się także takie z przestrzenią otwartą na dwie kondygnacje, co umożliwia stworzenie wyjątkowo wygodnej antresoli. W standardzie oferowane są również przestronne tarasy, które nie rzadko dorównują powierzchnią niejednemu mieszkaniu. Zapewniają one dodatkową przestrzeń relaksu i kontakt z naturą na wyciągnięcie ręki.


 

Po trzecie - udogodnienia na miarę czasów!


W takich mieszkaniach standardem jest mechaniczna wentylacja, klimatyzacja, ogrzewanie podłogowe. Coraz częściej mamy możliwość montażu inteligentnych udogodnień jak: zdalne sterowanie oświetleniem, roletami, ogrzewaniem, czy systemem monitorującym mieszkanie. Jest to bardzo pożądana opcja zwłaszcza dla mieszkań użytkowanych okresowo - poprawia funkcjonalność i czyni łatwiejszym jego zdalną obsługę. Nierzadko przez wspólnotę mieszkaniową zatrudniana jest firma ochroniarska i system alarmowy, które poprawiają bezpieczeństwo jego mieszkańców.
A na co warto zwrócić uwagę jeśli planujesz zakup apartamentu?


  • Jakość wykończenia przestrzeni wspólnych ( klatka, korytarze, winda, schody, lobby) ponadczasowość użytych materiałów i ich odporność na użytkowanie.

  • Trwałość wykończenia elewacji, garażu, możliwość ładowania pojazdów elektrycznych

  • Jakie elementy wyposażenia mieszkania oferowane są przez dewelopera w standardzie a jakie możesz dokupić za dopłatą (okna, drzwi wejściowe, parapety, grzejniki- to elementy, które możemy ocenić samodzielnie + oczywiście jakość wykończenia - posadzki, tynki, instalacje - tu warto poradzić się fachowca)

  • Ilość przeszkleń - to często oczko w głowie architekta i dewelopera, bo ma być nowocześnie, konsekwencją są trudności aranżacyjne takiego lokum, znacząco wówczas zmniejsza się ilość ścian do wykonania zabudów meblowych czy aranżacji wolnostojącego wyposażenia - dobrze jest przed zakupem sprawdzić czy lokum spełni Twoje oczekiwania funkcjonalne.

  • Popatrz jak architekt rozwiązał podziały pomieszczeń. Niepokojące są wąskie i długie pokoje, duża ilość korytarzy, które znacząco zmniejszają użytkową powierzchnię mieszkania. Zwróć także uwagę na to, jak prezentuje się apartament od wejścia do niego- czy mieszkanie otwiera się przed Tobą na większą przestrzeń, która świadczy o przestronności i prestiżu czy raczej wąskim korytarzem przechodzisz do salonu ukrytego na końcu mieszkania. Dobrze jeśli od wejścia Twój gość od razu wie, gdzie się kierować i potrafi docenić jakość miejsca, w którym przebywa.

  • Zwróć uwagę na widok jaki prezentuje się z Twoich okien. Zwykle widok wpływa na cenę i świadczy o luksusie sprzedawanej powierzchni mieszkalnej. Popatrz czy aranżacja funkcjonalna mieszkania została przemyślana tak, aby właśnie widok z okna można było podziwiać siedząc na sofie, fotelu czy przy stole. To ten widok będziesz cenił najbardziej relaksując się czy odpoczywając w swoim apartamencie.

  • Dobrze jest zwrócić uwagę na fakt, że posiadanie mieszkania w apartamentowcu wymaga zwiększonych comiesięcznych środków na czynsz. Utrzymanie części wspólnych, które świadczą o komforcie takiej przestrzeni jest źródłem dodatkowych kosztów, które ponoszą jego mieszkańcy.

  • Zastosowana w apartamencie automatyka w zakresie choćby zdalnego sterowania ogrzewaniem, klimatyzacją czy oświetleniem, może być bardzo korzystnym rozwiązaniem dla osób, które często są w podróży lub też traktują apartament jako sezonowe lokum.

  • Dodatkowo wielu deweloperów podpowiada zakup apartamentu w ramach inwestycji finansowej z możliwością czasowego zamieszkania i jego wynajmu gdy mieszkanie nie jest użytkowane przez właściciela. To opcja, którą warto rozważyć jeśli nie jesteś pewny planów na swoją najbliższą przyszłość. Warto wówczas elastycznie podejść do tego rodzaju zakupu.Podsumowując - apartamentowce często są budowane w bardziej prestiżowych lokalizacjach, często w centrum miasta lub w okolicach z dobrym dostępem do usług i infrastruktury. Mają one tendencję do oferowania wyższego standardu wykończenia i większej ilości udogodnień, takich jak winda, miejsca parkingowe, tereny rekreacyjne czy ochrona.

Mieszkania w apartamentowcach często przyciągają mieszkańców poszukujących wyższego standardu życia oraz chcących być częścią określonej społeczności.

Jeśli planujesz zakup apartamentu weź pod uwagę wszystkie cechy danej oferty tak, aby wartość finansowa inwestycji była adekwatna do „ komfortu” jakiego ma dostarczyć Tobie i Twoim bliskim.

Kommentare


bottom of page