top of page
  • Zdjęcie autoraAgnieszka Frankowska Iwaniuk

Ile kosztuje projekt wnętrz? Co wpływa na jego cenę?


Każdy kto chce skorzystać z jakiejkolwiek usługi czy produktów dostępnych na rynku, próbuje najpierw zorientować się ile taka usługa/ produkt kosztuje.


Aktualnie można spotkać skrajnie różne wyceny projektów wnętrz. Można się w tym naprawdę pogubić. Różne ceny, różne zakresy prac wchodzących w skład projektu. Do tego wszystkiego obco brzmiące nazwy "projekt koncepcyjny", "projekt funkcjonalny". .. Co ważne, na ogół usługa podawana jest w przeliczeniu na m2 i waha się od 50 do 300-400 zł/m2, a nawet powyżej. Dlaczego rozbieżności są tak znaczące i co wywołuje takie różnice w wycenie - spróbuję odpowiedzieć w tym artykule.


Jest wiele czynników, które wpływają na pracochłonność projektu, a w związku z tym także - na jego cenę. Jednym z nich (ale nie jedynym) jest wielkość projektowanej przestrzeni. Przy wycenie usługi z m2 oczywiste jest, że im większy dom tym droższy projekt wnętrz. Ale to nie wszystko, bo…


Zapewne wiesz, że jeśli chce się kupić mieszkanie to najdroższe w przeliczeniu na m2 są kawalerki, a im większy lokal tym taniej z metra. Podobnie jest z projektem wnętrz. Dzieje się tak, bo niezależnie jak duże jest mieszkanie, to łazienka i kuchnia znaleźć się tam muszą, a są to pomieszczenia generujące najwięcej wysiłku, uważności i wiedzy projektowej.

Trzeba również pamietać, że im mniejsze mieszkanie tym trudniejsze staje się dopracowanie właściwych rozwiązań, gdzie na niewielkim metrażu trzeba zmieścić meble i sprzęt, których wymagania instalacyjne  i gabarytowe nie mogą podlegać dyskusji. Wymaga to od projektanta znajomosci pewnych trików, często proponowania rozwiązań niestandardowych i dużej skrupulatności, aby nawet na małym metrażu można było mieszkać wygodnie i nowocześnie.


To co generuje cenę to także styl i zakładany sposób wyposażenia. Jeśli zależy nam na dużej ilości zabudów meblowych czy na unikatowych projektach mebli wolnostojących, to z pewnością wpłynie to na ostateczną cenę projektu. Styl wnętrzarski, które wymaga dużej ilości szczegółowych rysunków to glamour i klasyczny - zachodzi tam konieczność szczegółowego rozplanowywania sztukaterii na każdej ścianie (a nawet suficie), a to generuje dłuższy czas pracy.

Także przestrzenie minimalistyczne, które w swoim zewnętrznym wyrazie są proste, wymagają większej wiedzy i doświadczenia. Trzeba tam z góry dobrze przewidzieć wszelkie szczegóły instalacyjne, aby odpowiednio je ukryć. Ponadto należy też dobrze zaplanować wielkość i równowagę elementów w przestrzeni. Projekty minimalistyczne, z czego nie każdy zdaje sobie sprawę, to także wnętrza , w których olbrzymią rolę odgrywa jakość materiałów wykończeniowych. To, w jaki sposób projektant rozplanuje ich cięcie i wykorzystanie, w sposób istotny wpływa na koszt zakupu materiałów a tym samym koszt jego wykończenia. Dlatego właśnie tak ważna jest wiedza i doświadczenie projektanta w tym zakresie.


Z pewnością łatwiej też zaprojektować wnętrze w budynku, który stworzony został wg współczesnych standardów, dlatego projekt wnętrz mieszkania czy domu od dewelopera będzie tańszy niż na przykład projekt mieszkania w stanie do generalnego remontu np.: w bloku z lat -50. My projektanci wnętrz ( jeśli mogę tak powiedzieć) wolimy, jak pewnie większość ludzi, obcować z tym, co jest przewidywalne, co nie wymaga wiedzy o technologii z przeszłości, co nie zaskakuje nagle instalacją czy elementem konstrukcyjnym w ścianie, którego nie da się przenieść i trzeba na bieżąco zmieniać zaakceptowany już projekt.

Dziś już podstawowe elementy wyposażenia każdego mieszkania  (takie jak kabina prysznicowa czy zmywarka)  zwyczajnie nie zostały uwzględnione przez architektów  mieszkań sprzed lat. Projektując zatem takie przestrzenie dziś, trzeba iść na większe lub mniejsze kompromisy, uruchomić niestandardowe sposoby działania.


Projekty wnętrz pojedynczych pomieszczeń najczęściej w ogóle nie podlegają stawce za m2. Takie wnętrza wyceniane są na podstawie zakładanego nakładu pracy. Dobrą ilustracją może być tu mała łazienka o powierzchni 3 m2, która wygeneruje podobną ilość pracy jak ta o wielkości 10m2. Mała łazienka, to trudność w rozplanowaniu właściwego cięcia płytek na ścianie, aby wyglądało to dobrze. To także trudność w prawidłowym rozplanowaniu elektryki z zachowaniem norm i standardów bezpieczeństwa dla stref mokrych. W tak małych przestrzeniach często brak miejsca na kinkiety przy lustrze czy  gniazda elektryczne w pobliżu umywalki. Mikro łazienka generuje też obawę, że 5 cm pomyłka projektanta lub wykonawcy projektu, może znacząco utrudnić wygodne z niej korzystanie.

Co więcej projekt pojedynczego pomieszczenia  wymaga wszystkich standardowych czynności w pracy z klientem, które są obecne przy większych projektach. Trzeba podpisać umowę, przeprowadzić rozmowę z klientem dotyczącą jego preferencji i potrzeb, trzeba wreszcie czasu na bliższe poznanie użytkowników, aby odpowiedzieć na zgłoszone potrzeby… Te czynności sprawiają, że z punktu widzenia odbiorcy usługi korzystniejszy i bardziej opłacalny jest na pewno projekt większej przestrzeni.


Na wycenę wpływ ma również zakres projektu i jest to jeden z głównych jego elementów. Inaczej mówiąc to, co otrzymuje odbiorca w ramach ustalonego kontraktu znacząco determinuje jego wycenę. Nie będę ukrywać, że nie jest wcale łatwo porównać zakres projektu proponowany przez jedną firmę w stosunku  do drugiej. Trzeba tu wykazać się uważnością i dopytać skrupulatnie o szczegóły.

Z reguły najtańsze projekty to, te oparte o samą wizualizację pomieszczenia, bez indywidualnego analizowania potrzeb właścicieli i stanu instalacji. Oparte są na prostych powielanych pomysłach i zestawieniu popularnych kolorów czy materiałów. To projekty bez rysunków wykonawczych, gdzie w trakcie trwania prac wykończeniowych okazuje się, że wiele pomysłów jest niemożliwych do realizacji, a właściciel lub wykonawca i tak będzie musiał rozwiązywać szereg problemów i podejmować decyzje,  na których się nie zna. Taki „ projekt” nazwałabym raczej wstępną koncepcją.

Dopiero projekt uwzględniający rysunki wykonawcze ilustruje szczegółowe rozwiązania i realne pomysły projektowe. Część projektantów na rynku oferuje także w ramach projektu: budżetowanie czy koordynację zamówień materiałowych. O te sprawy polecałabym dokładniej dopytać, aby wiedzieć, co w ramach oferty możemy od danej firmy otrzymać.


Innym elementem, który będzie wpływał na wycenę jest nadzór autorski nad realizacją. To podnosi koszty usługi, ale sprawia, że w trakcie wystąpienia nieprzewidzianych okoliczności można liczyć na fachową pomoc. Warto skorzystać z takiej opcji zwłaszcza, gdy przeprowadzamy remont w starym budynku i nieprzewidziane sytuacje będą na porządku dziennym. Nadzór autorski jest także bardzo pomocny gdy klient-inwestor z jakichś względów nie chce, nie może lub nie potrafi nadzorować prac ekipy wykonawczej.

Dla tych , którzy nie są pewni czym jest nadzór autorski – to ... ( zgodnie z prawem budowlanym) : „czynności sprawowane przez autora projektu, polegające na zachowaniu zgodności wykonania robót budowlanych z zatwierdzonym projektem oraz możliwości wprowadzania w razie potrzeby rozwiązań zamiennych”.


Zdarza się, też że projektant pełni rolę osoby zarządzającej projektem. Zakres tej roli zależy od umowy pomiędzy projektantem a właścicielem nieruchomości. W ramach zarządzania projektem możliwa jest np.: koordynacja procesu zakupowego i dostaw, poszukiwanie wykonawców, planowanie kolejności robót wykończeniowych. Potrzeba pełnienia takiej roli pojawia się choćby w sytuacji, gdy właściciel przebywa na stałe w znacznej odległości od miejsca przeprowadzanego remontu, na przykład za granicą. Wówczas istnieje realna potrzeba zatrudnienia zaufanej osoby, która przebywając na miejscu inwestycji doprowadzi szereg procesów projektowo- remontowych do szczęśliwego finału.


Podsumowując- wiem, dużo tego, ale liczę, że przybliżyłam wiedzę na temat wycen projektów wnętrzarskich. Są one efektem skalkulowania nakładu pracy oraz posiadanej wiedzy i doświadczenia projektanta.

A na koniec jeszcze takie porównanie:

wykończenie wnętrza domu jest jak tort, najpierw przygotowujemy poszczególne składniki, potem odpowiednio je łączymy i poddajemy obróbce, aby na koniec podziwiać i smakować rezultaty przez wiele lat naszego życia.

Zrobienie tortu nie należy do czynności najłatwiejszych, ale włożony wysiłek zostaje nagrodzony!

Smacznego :)


Comments


bottom of page