top of page
  • Zdjęcie autoraAgnieszka Frankowska Iwaniuk

Zdalny projekt wnętrz. Jak to działa?

Aktualnie większość z nas ma poczucie, że nasze życie przyspiesza, chociaż tego nie chcemy. Godziny pracy coraz częściej nie przypominają tylko etatu 8-16. Większa ilość osób pracuje hybrydowo, w zmiennych warunkach, które plastycznie dostosowuje do aktualnych potrzeb.

Chcę przez to powiedzieć, że współpraca z projektantem wnętrz na odległość staje się dziś odpowiedzią na potrzeby wszystkich tych, którzy żyją w pośpiechu, prowadzą nieregularny tryb życia z uwagi choćby na specyfikę pracy czy życia osobistego. Coraz częściej moją codziennością w pracy projektowej są kontakty z klientami, gdzie każdy z partnerów łączy się z innego miejsca i tak omawiamy projekt. To działa.


Zdalny projekt wnętrz czyli inaczej projekt na odległość, projekt on-line lub e-projekt staje się usługą odpowiadającą aktualnym potrzebom sporej liczby osób i ich realnym możliwościom.

To nie jest już ryzykowny eksperyment, ale codzienność, w której funkcjonujemy.


Jeśli wybierając osobę do zaprojektowania Twojego domu lub mieszkania otworzysz się na poszukiwanie projektanta nie tylko z najbliższego Tobie obszaru, to okaże się, że masz znacznie większe możliwości wyboru. Możesz wówczas, na przykład: poszukiwać osób wyspecjalizowanych w wąskiej dziedzinie czy osób, których sposób pracy albo komunikacji odpowiada Tobie najbardziej.

Hybrydowość możliwości współpracy w dzisiejszym coraz bardziej zdalnym świecie  jest duża, ważne tylko, aby dokładnie omówić wzajemne oczekiwania, zakres i sposób świadczenia usługi .


Ale po kolei…

Aby pokazać jak może przebiegać tego rodzaju współpraca projektowa spróbuję najkrócej jak się da :) omówić, jak działa realizacja takiego projektu przeze mnie.


Po akceptacji oferty pierwsze wspólne spotkanie video on- line - dotyczy Twoich potrzeb i oczekiwań. W tym czasie zależy mi, aby możliwie najdokładniej poznać przyszłych użytkowników projektowanego wnętrza, dlatego zadaję wiele pytań np. o preferowane materiały wykończeniowe, kolorystykę, sposób użytkowania przestrzeni, liczbę osób, które mają tam zamieszkiwać.

Po spotkaniu sporządzam szczegółowy brief, który przekazuję do akceptacji bądź uzupełnienia właścicielom. To ważny dokument, który tak jak dane z inwentaryzacji posłuży do stworzenia projektu.

Wymiarowanie wnętrza to następny etap działań, bo …podstawą każdego projektu są twarde dane z inwentaryzacji :) Zalecane jest wykonanie pomiarów przez Ciebie ( tak! przesyłam pomocne wskazówki i niezbędne instrukcje). Druga opcja to moja wizyta na miejscu inwestycji i zrobienie profesjonalnych pomiarów przeze mnie.


Na podstawie całości pozyskanych informacji tworzę 2-3 układy funkcjonalne czyli aranżację przestrzeni na rysunku 2D z umiejscowieniem podstawowych mebli i elementów wyposażenia.


Po wybraniu przez Ciebie  jednej z opcji układu funkcjonalnego przechodzę do etapu ustalania koncepcji materiałowej i kolorystycznej wnętrza na podstawie wcześniej otrzymanych informacji. Prezentacja wybranych materiałów wykończeniowych może mieć różny przebieg. Część moich klientów dokonuje wyboru na podstawie sporządzonego moodbordu prezentującego koncepcję wykończenia. Klienci dostają wówczas dodatkowe zdjęcia i potrzebne informacje na temat poszczególnych materiałów.

Część osób decyduje się na przyjazd do mojego biura w Olsztynie googlemaps.frankowskaiwaniuk , żeby dotknąć, zobaczyć, porównać różne materiały ze sobą. W tym miejscu dysponuję przestrzenią showroomu, który pozwala na ewentualne rozejrzenie się w dodatkowych opcjach materiałowych ( to dla najbardziej wymagających i wrażliwych na doznania sensoryczne klientów).

Jest możliwe także wysłanie wybranych próbek materiałowych pod Twój adres bądź przekazanie nazw i modeli proponowanych materiałów i obejrzenie ich w Twoim mieście.


Gdy sfinalizowany zostanie wybór materiałów wykończeniowych i kolorów, wówczas przygotowuję wizualizacje. Zostają one zaprezentowane na spotkaniu video w formie spaceru przez wnętrze.

Tu następuje ważny moment zadawania pytań, wyjaśnień z mojej strony i zgłaszania przez Ciebie uwag. Po spotkaniu nanoszę wszystkie  zgłoszone poprawki.


Od tego momentu moja praca polega na tworzeniu szczegółowej dokumentacji wykonawczej dla poszczególnych branż. W projekcie zdalnym rysunki odgrywają bardzo ważną rolę - im dokładniejsze tym lepiej! Tu są tworzone wytyczne dla elektryka, hydraulika, głównego wykonawcy, stolarza itp. Powstają widoki poszczególnych ścian łazienek i kuchni z informacjami dla wykonawców, z umiejscowieniem oświetlenia i już bardzo dokładną specyfikacją użytych materiałów wykończeniowych.

Na podstawie rysunków tworzone są także zamówienia materiałowe, co do ilości i rodzaju materiałów. Otrzymujesz oferty z wybranych sklepów i dokonujesz zakupów.

Dzięki partnerom handlowym, z którymi współpracuję oraz zakupom  w sieci, artykuły wyposażenia wnętrz trafiają bezpośrednio na budowę, a właściciele zaoszczędzają czas. Wiele osób chwali sobie właśnie taką współpracę, bo nie odbywają długich podróży od sklepu do sklepu, a oferty produktowe porównują bezpośrednio z domu. Dla wielu osób to wygodna i bardziej elastyczna forma skorzystania z usług projektowych.


Stworzona dokumentacja zostaje w formie PDF przekazana właścicielom i wykonawcy- tu zdalnie ustalane są pewne szczegóły i  przekazywane niezbędne do realizacji informacje.


Gdy projekt wchodzi w fazę realizacji część osób decyduje się zakończyć współpracę ze mną (zwłaszcza gdy ma zaufanego i dobrego wykonawcę). Koniec współpracy po przekazaniu dokumentacji to też sposób na obniżenie kosztów projektu.


Gdy jednak zakres projektu on-line przewiduje zdalny nadzór nad realizacją wówczas w ramach tego nadzoru pozostaję w kontakcie  telefonicznym i mailowym z wykonawcą prac wykończeniowych oraz Tobą czyli głównym zainteresowanym. Tu następuje wymiana zdjęć i filmików z budowy, ustalanie drobnych szczegółów wykończeniowych lub proponowanie rozwiązań zamiennych wobec projektu, gdy z jakichś względów niemożliwa jest realizacja danego elementu.

Kiedy warto zdecydować się na takie nadzór?

Polecam go zwłaszcza w sytuacji, gdy mamy do czynienia z domem lub mieszkaniem z rynku wtórnego.Wówczas podczas wprowadzania projektu w życie trzeba "na placu budowy" liczyć się z pojawiającymi się niespodziankami typu: rura, której tu miało nie być albo kawałek ścianki, której jednak nie można wyburzyć. Zwłaszcza z takich względów warto utrzymać kontakt z projektantem także w czasie trwania planowanego remontu. Inną sytuacją, w której korzystnie jest zdecydować się na podtrzymanie współpracy jest sytuacja gdy właściciel nie mieszka w pobliżu inwestycji lub też nie jest w stanie angażować się w realizację wykończenia mieszkania czy domu. Zdarzają się sytuacje, w których realizowane wnętrze znajduje się w pobliżu mojego miejsca zamieszkania, a właściciel przebywa w całkiem odmiennym miejscu na mapie. Wtedy nadzór projektanta i zakres tego nadzoru może znacznie się rozszerzyć, co na pewno odciąża klienta, ale wpływa też na wzrost koszów usługi.


I tak docieramy do końca zdalnej współpracy czyli momentu gdy realizacja projektu jest zakończona, a właściciel może zamieszkać w swojej przestrzeni i zacząć się nią po prostu cieszyć :)


Jeżeli miałabym powiedzieć coś o ujemnych stronach e-współpracy to chyba pierwsze co przychodzi mi do  głowy to fakt, że nie jest to rozwiązanie dla każdego. Tak! i nie boję się tego powiedzieć :)

Jak nie każdy lubi zamawiać jedzenie przez telefon i nie każdemu będzie pasował zakup butów przez internet, tak nie dla każdego będzie zdalny projekt wnętrz. Są osoby, dla których bezpośredni kontakt z człowiekiem i wysyłane przez niego fluidy mają ogromne znaczenie. Osoby niezbyt biegłe w nowoczesnych narzędziach do komunikacji także wybiorą osobiste spotkania z projektantem z okolicy. Ci, dla których wrażliwość na kolory, faktury, sposób grania światła we wnętrzu mają znaczenie, przy zdalnym kontakcie (jeśli w ogóle go wybiorą), będą szukały jakiegoś pośredniego  sposobu na współpracę, o których wspominałam powyżej.


Kończąc.

Przyglądam się dziś zmianom systemu zakupowego i sklepów, które są swoistymi hybrydami- połączeniem obsługi stacjonarnej i na odległość. Tam automatyzacja procesów jest już codziennością, a kontakt z realną osobą jest umiejętnie dozowany, bo zwyczajnie jest najdroższy i najbardziej czasochłonny. Patrzę na to i mam przekonanie, że usługa projektowania wnętrz również przechodzi tego rodzaju transformację. Ważne tylko, abyśmy nie zgubili w tym tego co najistotniejsze czyli dopasowania projektu do potrzeb jego użytkowników.

Comments


bottom of page