top of page
  • Zdjęcie autoraAgnieszka Frankowska Iwaniuk

Wnętrza ponadczasowe albo ... jak nie ulegać chwilowym modom podczas wykańczania wnętrza.Czy zastanawiało Cię kiedyś, dlaczego są mieszkania i domy, do których wchodzisz i wiesz dokładnie, w jakim czasie zostały urządzone i w których przeszywa Cię dreszcz, bo jeśli trzeba byłoby coś w nich zmienić, unowocześnić, to raczej trzeba byłoby wymienić wszystko? No właśnie!

Są takie domy, są takie wnętrza. To najczęściej wynik wyposażania mieszkań dokładnie w odpowiedzi na trendy, które widoczne są w mieszkaniach z polskich seriali telewizyjnych , artykułami, które w ogromnej ilości dostępne są w marketach od razu przy drzwiach i zasiedlanie ich pomysłami, które widzimy u naszych znajomych czy sąsiadów.

Tym co piszę nie zamierzam zniechęcić do zachwycania się najnowszymi inspiracjami - w żadnym razie! Sama staram się być na bieżąco, bo przecież to moja praca.

W tym wpisie chcę jednak pokazać kilka zgrabnych pomysłów jak skorzystać z tego, co niesie aktualny nurt we wnętrzach, ale nie poddać się mu całkowicie, bo… swój rozum trzeba mieć jak mawiała… no nie ważne.

Zaczynamy!

Po pierwsze - artykuły wyposażenia i wykończenia wnętrz dzielą się na te, które można w łatwy sposób zmienić lub usunąć ( tapeta, dywan, kolor ścian) i na takie, które zostaną z Tobą na długo (płytki w łazience, czy podłoga w salonie). Patrząc na własne wnętrze w ten sposób można stworzyć neutralną, spokojniejszą i bardziej klasyczną bazę z artykułów drugiej kategorii, a zaszaleć z wyposażeniem , które pozwala nam na stosunkowo łatwą zmianę. Na przykład: jeśli podoba nam się mocny akcent kolorystyczny możemy pomalować ścianę w pięknym głębokim granacie czy rzucić na ścianę wielkoformatową tapetę, a fronty zabudowy meblowej w kuchni wykonać w jasnym drewnie, które jest tak klasyczne, że ani się nie znudzi ani nie wyjdzie z mody- zapewniam.

Ponadczasowość naszej domowej aranżacji będą również gwarantować materiały, które nie są ozdobione wzorami dosłownymi, przedstawiającymi w naturalny a czasem nawet naturalistyczny sposób rzeczywistość np. ptaki czy drzewa… pamiętasz płytki kuchenne 10x10 we wzorek w kwiatki ? Właśnie o tym mówię. To nie znaczy, że odradzam stosowanie naturalnych wzorów we wnętrzach! Wręcz przeciwnie, ale zachęcam, aby były nie wprost, nie 1:1- wzory nieoczywiste na tkaninach, ścianach, płytkach są ciekawe i wymykają się jednoznacznym skojarzeniom, przez co mogą zostać z nami na dłużej, mniej nas zmęczą.


To co sprawia, że nasze domowe otoczenie jest bogatsze o elementy ponadczasowe to z pewnością sztuka.

Czy wiesz ile kosztuje obraz namalowany przez artystę, który jest w tym kierunku wykształcony, ma swój niemały dorobek, a udział w wystawach to jego codzienność ? Wiele zależy od formatu i techniki pracy, ale kwoty zaczynają się już od tysiąca złotych! Dzieło sztuki w Twoim domu, to coś absolutnie unikatowego. Podnosi jego rangę i jest niezbywalną ponadczasową wartością.

Zachęcam do umieszczania dzieł sztuki w nowo urządzanych wnętrzach, bo czy kiedykolwiek słyszałaś, słyszałeś, aby jakiś obraz przestał być modny?

Właśnie.


Wnętrza, które zachowają swoją aktualność na dłuuuuugo, to wnętrza klasyczne lub chociaż z klasycznymi elementami. Co to znaczy? Takim klasycznym elementem mogą być np. drzwi w naszym domu nawet, gdy urządzamy je w nowoczesnym stylu. Jeśli zakupimy model drzwi z prostym ramiakiem i centralną dużą płyciną gwarantuję, że model ten będzie z Wami długo i nie grozi niestrawnością! Z drugiej strony- jeśli dziś zafundujemy sobie drzwi w stylu loftowym jestem przekonana, że będzie Wam trudno patrzeć na nie za lat 10, a może nawet i mniej…

Wnętrza klasyczne to często wnętrza z drewnem czy kamieniem. Naturalne materiały o unikatowym delikatnym rysunku i wybarwieniu nie ulegają tak łatwo zmieniającej się modzie, a z pewnością są trwałe i mogą przetrwać niejedną burzę. Są również dobrym tłem do eksperymentów wnętrzarskich i czasowych zachwytów, bo klasyczna komoda może wyglądać ciekawie na tle betonowej ściany, czy z nowoczesną wielkoformatową grafiką lub też ekspozycją tak modnego teraz kolorowego szkła użytkowego!

Jeśli jeszcze masz wątpliwości - elementy klasyczne występują w takich stylach wnętrzarskich jak Hapton czy glamour- można je lubić lub nie, ale z pewnością dają gwarancję swego rodzaju ponadczasowości!


W moim przepisie na wnętrze ponadczasowe nie może również zabraknąć zachęty do miksowania stylów, kolorów i faktur! Nie jest to może zabieg najłatwiejszy do wykonania samemu, ale zachęcam do eksperymentów. Większość z nas urządzając swoje miejsca do mieszkania chce mieć wnętrza wygodne i nowoczesne- jestem za, ale namawiam, aby nie bać się wprowadzania do nich choćby starego fotela w nowoczesnej tkaninie. Taki mebel odświeżony przez tapicera otrzyma drugie życie (będziemy eko!) i stanie się fantastycznym akcentem we wnętrzu.

Zachęcam, aby nie ulegać wnętrzarskim wizjom wykreowanym przez wszechobecne wizualizacje 3D, które promują jedno wybarwienie drewna i mix 3 neutralnych kolorów na ścianach w całym domu- to zabieg najprostszy, powodujący, że czasem nie wiemy w jakim pomieszczeniu się aktualnie znajdujemy, bo wszystkie są tak podobne do siebie. Warto mieszać- z pewnością wymaga to pewnych umiejętności, ale dzięki takim próbom możemy coś zobaczyć, dostrzec różnicę.

Dobrym pomysłem jest także umieszczenie w nowo urządzanym, nowoczesnym wnętrzu jakiejś rodzinnej cennej pamiątki. To może być zegar, lustro czy stolik kawowy. Jeśli niczego takiego nie ma w Waszym domu rodzinnym, zachęcam aby pojechać do sklepu z antykami czy dać się porwać aukcji vintage na Allegro.

Stworzenie wnętrza mieszkania bogatego w elementy, które są dowodem naszych fascynacji, podróży, odwołują nas do tego skąd pochodzimy, to wnętrza bogate i wielowymiarowe. Wnętrza, o których można porozmawiać, które nas określają, które prowokują do rozmów.

Na pewno nie wyczerpałam tu pomysłów na to, jak sprawić, aby wnętrze było długo „ świeże” i inspirujące, jednak liczę, że mogłam kogoś choćby skłonić do zastanowienia się nad tym tematem.


Comments


bottom of page