top of page
  • Zdjęcie autoraAgnieszka Frankowska Iwaniuk

STREFA ZMYWANIA w nowoczesnej kuchni czyli to … o czym byś nie pomyślał.

Postanowiłam zająć się tematem zlewu i tego co dzieje się wokół niego, bo uświadomiłam sobie, jak wiele zmieniło się w tym temacie. Jeszcze kilkanaście lat temu największym hitem była w domu zmywarka! a dziś takich udogodnień jest znacznie więcej. Moje wybory, co do omawianych zagadnień, są subiektywne i na pewno nie wyczerpują tematu. Mogą okazać się pomocne zwłaszcza dla tych, którzy są w trakcie planowania swojej nowej kuchni.  • Segregacja odpadów a młynek na odpadki organiczne


Czy Ty też zauważyłaś/ zauważyłeś, że w związku z ekotrendami, śmieci przechowywanych w naszym domu nam przybywa? W krajach z dłuższą historią segregacji odpadów niż nasza, na śmieci przeznacza się już oddzielną szafkę obok zlewu o szer.ok. 80 cm. Jeśli rozplanowujesz dużą kuchnię warto rozważyć takie rozwiązanie.

Jednym z ekosposobów, aby zmniejszyć ilość śmieci jest montaż automatycznego młynka na odpady organiczne. Korzyści z takiego rozwiązania to także - brak nieprzyjemnych zapachów z resztek, większa czystość oraz rzadsza potrzeba opróżniania kosza. Dla mieszkań oraz domów bez kompostownika w ogrodzie - jest to z pewnością najbardziej ekologiczny i najprostszy sposób pozbywania się odpadków organicznych. Resztki jedzeniowe, obierki a nawet drobne kości wrzucamy do zlewu. Odkręcamy wodę i przyciskiem uruchamiamy mlynek, który mieli resztki, spływające wprost do kanalizacji.

młynek na bio odpady, źródło: franke.com


  • System servo- drive


Czy przypominasz sobie taką sytuację? Śmieci miały znaleźć się w koszu, a z zajętymi dłońmi trudno było Ci otworzyć szufladę, niemówiąc o tym, że przy okazji ją ubrudziłaś/łeś. Rozwiązaniem jest SERVO-DRIVE uno. Lekkie naciśnięcie kolanem na front wystarcza, by szuflada otworzyła się samoistnie. Front pozostaje czysty, a śmieci trafiają tam, gdzie powinny.

Servo- drive to elektryczne wspomaganie otwarcia i zamknięcia szuflady. Prosty mechanizm, który wymaga podłączenia do prądu. Osobiście polecam go w kuchniach, bo ułatwia codzienne funkcjonowanie i jest stosunkowo niedużym wydatkiem.

servo-drive, źródło: blum.com


  • Dozowniki


Jeśli przy zlewie nie znosisz widoku dodatkowych butelek na płyn do naczyń czy mydło to mam rozwiązanie. Sprawdzi się montaż dozowników, które pod blatem ukrywają zbiornik na płyn a nad blatem widać tylko zgrabną głowicę, która może swoim wykończeniem nawiązywać do koloru baterii lub zlewu. Aby zamontować taki dozownik należy wykonać otwór w zlewie lub w blacie. Pojemnik łatwo napełnia się od góry ulubionym płynem. Polecam.


dozownik na płyny, źródło: granitan.pl


  • zlew do Twojej kuchni czyli rodzaje zlewów ze względu na sposób montażu


Wybór zlewu jest ściśle związany z tym, jaki blat kuchenny wybierzesz ( szerzej piszę o tym tu 👉 https://www.frankowskaiwaniuk.com/post/z-czego-blat-do-kuchni).


Zlew nakładany jest dziś najpopularniejszym rozwiązaniem w kuchni. Pewnie dlatego, że można go zamontować w blacie każdego rodzaju. Jego szeroki rant przykrywa wycięcie, stanowi również mocną bazę pod mocowanie.


zlew nakładany, źródło: franke.com


Gdy w kuchni zależy Ci na wygodzie - polecam zlewy podwieszane. Ich plusem jest brak rantów przy styku z blatem. Przy takim zlewozmywaku łatwo i jednym ruchem sprzątniesz z blatu okruchy prosto do komory, a wizualnie masz do czynienia z minimalistycznym i nowoczesnym rozwiązaniem. Dodatkowo unikasz resztek, które tak łatwo gromadzą się wokół zlewozmywakowych rantów i trudno te miejsca potem doczyścić. Pamiętaj, że montaż zlewu podwieszanego jest możliwy tylko w przypadku niektórych rodzajów blatów.


zlew podwieszany, źródło: primagran.pl


Ostatnie lata to nowa opcja czyli zlewy montowane na równi z blatem. Ich montaż wymaga takiego materiału na blat, który można wyfrezować. W tej sytuacji idealny będzie kamień lub płyta kompaktowa. Płynne przejście pomiędzy zlewozmywakiem a blatem kuchennym zapewnia temu rozwiązaniu ekskluzywny look. Jest po prostu elegancko i wygodnie.


zlew montowany na równi z blatem, źródło: blanco.com


  • nowoczesna bateria kuchenna


W parze ze zlewem nie może oczywiście zabraknąć baterii. Na pewno korzystnym rozwiązaniem jest wyciągana wylewka. To dodatkowa opcja, która sprawdza się, gdy chcesz opłukać zlew z resztek, nalać wody do garnka stojącego na blacie a niechcesz go podnosić z powodu dużego ciężaru. Dzięki wyciąganej wylewce możesz też napełnić pojemnik na wodę w ekspresie, który stoi w pobliżu. To oczywiście tylko wybrane zastosowania.

Ciekawe rozwiązanie to umieszczenie bezpośrednio w baterii zlewozmywakowej- tabletki filtrującej wodę bieżącą. Takie rozwiązanie spotkałam tylko u jednego producenta. Filtr w formie wymiennej kapsułki znajduje się tu w dodatkowej wylewce. To rozwiązanie pozwala oszczędzić miejsce w szafce zlewozmywakowej, w której nie trzeba montować żadnych dodatkowych urządzeń jak w przypadku innych rozwiązań. Bateria jest intuicyjna w obsłudze, a wymiana filtra zajmuje chwilę.

bateria Vital na kapsułki, źródło: franke.com


  • Woda filtrowana bezpośrednio z kranu


Aktualnie coraz chętniej chcemy korzystać z dobrodziejstwa czystej wody do picia bezpośrednio z kranu. Jest to możliwe za pomocą różnego rodzaju urządzeń filtrujących umieszczanych w pobliżu zlewu. Warto wcześniej wybrać model, przewidzieć umiejscowienie i niezbędne podłączenia.

Tu posłużę się przykładem, który dla mnie ma sporo zalet, a ponieważ sama z niego korzystam, to polecam gorąco. To -Blue Home, gdzie nieduża stacja umieszczona w szafce może prosto z kranu do szklanki dostarczyć nam schłodzonej wody niegazowanej oraz średnio i mocno gazowanej. Zestaw sprzedawany jest z baterią kuchenną, która posiada oddzielne kanały dla wody przefiltrowanej i zwykłej.

Oddzielny system od tego samego producenta oferuje również wrzątek, który może być dostarczony bezpośrednio z kranu, ale ja szczerze mówiąc z uwagi na względy bezpieczeństwa nie jestem do tego rozwiązania przekonana.


Blue Home, źródło: grohe.pl


  • Akcesoria do zlewów


Aktualnie czołowi producenci zlewów kuchennych oferują dedykowane do nich akcesoria, które mają pomóc nam jeszcze lepiej zorganizować i dostosować tę przestrzeń do bieżących potrzeb. Do niedawna standardem w domach był zlew o szer. 60cm uważany za uniwersalne rozwiązanie. Dziś do kuchni, w której się naprawdę gotuje, polecam zlew 1- komorowy o szer. ok. 70cm. Sprawdza się, gdy chcemy umyć blachę z piekarnika czy duży garnek. Taka wielkość komory przy dodatkowych akcesoriach, które zamontujemy ( ociekacz, deska, rollmata, drobne sitka) może usprawnić kuchenne działania. Akcesoria do zlewu kuchennego sprawdzą się także tam, gdzie mamy bardzo mało miejsca w kuchni np. mikroapartamenty, kawalerki na wynajem. Tam komora zlewu zasłonięta ruchomym blatem może chwilowo być dodatkową przestrzenią roboczą lub też rozłożona w pobliżu gumowa mata- bieżącą ociekarką na mokre naczynia.


akcesoria do zlewów, źródło: franke.com


Jak pewnie zauważyłaś/łeś większość nowinek, o których wspomniałam powyżej, ma zmieścić się w szafce przy zlewie. Czy to wykonalne?

Razem - z pewnością niemożliwe, ale liczę, że każdy wybierze i tak to, co dla niego najbardziej przydatne i dopasowane do potrzeb. To taka okazja do ćwiczenia trudnej sztuki wyboru :)

Comments


bottom of page